Her Gün Kahve

Hamilelikte Kahve İçmek

Hamilelikte Kahve İçmek

Herkese merhaba, bugün ki yazımızda sizler ile birlikte her gün tükettiğimiz kahvenin hamile kişileri nasıl etkilediği ve neden etkilediği üzerinde duruyor olacağız. Kahve şüphesiz aradığımız bir ihtiyaç ancak hayattaki her şey gibi bilinçli tüketilmesi şarttır unutmayalım.

  1. Kahvenin Sorgulanan Özelliği

Baristasının elinden ustalıkla çıkan bir bardak Espresso’nun içinde yaklaşık 150-200mg kafein bulunur. Bu söz konusu kafeinin aşırı kullanımı hakkında çoğu kaynaktan günümüzde duyduğumuz üzere vücut üzerinde bir çok zararlı etkisi mevcut. Bunların arasında stimülatif etki yaratıp kalp atışını arttırmak suretiyle çarpıntı, anksiyete ve reflü gibi komplikasyonlar çıkabiliyor ortaya.

  1. Peki Anne Karnındaki İnsanlar?

Bu bahsettiğimiz komplikasyonlar yetişkin birisinin bedeninde kafeinin hazmına rağmen aşırı kullanımdan ortaya çıkmaktadır. Peki ya daha dünyaya gelmemiş, anne karnındaki bir bebek için etkileri neler? İşte bu soruya bir çok argüman mevcut. Bazı doktorlar hamile kişilerin alışkanlıklarına istinaden içmek isteyecekleri kahvedeki kafein açısından 200mg kafeinin bebeğin gelişimine olumsuz etki yapmayacağı kanısındayken, bazı uzmanlar ise kafeinin plasentaya etkisini düşünerek içilmesinin her durumda zararlı olacağı kanısındalar.

  1. Bu Kanının Sebebi Nedir?

Kafein 200mg üzerinde alındığında kadından bebeğe besinlerin geçişini sağlayan plasentadaki akım %20-25 azalıyor. Bebeğe karşı tehlike görülmesinin nedeni de annenin sahip olduğu kafeini parçalama görevindeki metabolizmaya bebeğin sahip olmamasıdır. Yani aslına bakarsak düşünülmesi gereken, kişinin 200mg üzerinde aldığı kafein sadece kendisine verdiği zarar haricinde, karnındaki bebeğin de plasentadaki akımını dolaysıyla kilosunu etkileyebileceğidir.

  1. Toparlarsak..

Bu konuda yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki şayet uzman ve doktorların ortak payda olarak gördüğü bir kısım var ise o da yazımızın başında bahsettiğimiz her şey gibi kafeinli içeceklerin de bilinçli tüketilmesi gerektiğidir. Bilinçli tüketilmediğinde anne karnındaki bebeğe zararı olabileceği gibi, hali hazırda hamile olmayan kişilere de çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceğini unutmamamız gerekiyor.

Bugün ki yazımızda sizlerle kafein ve dolaysıyla kahve tüketiminin anne ve bebek üzerindeki etkilerinden özetle biraz bahsetme şansı bulduk. Elbette her içtiğiniz içecekteki kafein oranı farklı ve hepsini takip etmek zor olabilir. O yüzden iş bir noktada sizin öz verinize ve kendi yargınıza kalmaktadır. Bugünü noktalarken kahveyi hayatınızdan eksik etmeyin diyoruz, ancak buna ek olarak dikkatli ve sorumluluk sahibi olarak içilmesinin de altını çiziyoruz. Sağlıcakla kalın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir