Espresso ve Yapımı

Çekirdekten Fincana Espressonun Macerası

Espresso Nasil Yapilir

Merhabalar, sizlerle kahvenin leziz dünyasına daldığımız bir yazımız ile buluşuyoruz. Bugünkü yazımızda espressonun ne olduğu, nasıl yapıldığı, çekirdek olarak toplanmasından, bu yazıyı okurken yanı başınızdaki kahve fincanınıza kadar ki macerasından bahsediyor olacağız.

Yolculuğun İlk Adımı

Espresso da her kahve tipi gibi önce çekirdekten yola çıkar. Biz de buradan yola çıkıyoruz. İlk olarak kahvenin bir Tropikal iklim ağacı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Nemli ve ıslak bir toprakta yetişen kahve ağacı için kurutulmamış yeşil renkte kahve çekirdekleri gömülür. Bu çekirdekler bol miktarda suya ve gölge bir yere ihtiyaç duyar. Bu şekilde bakılan çekirdekler yeni bir kahve fidesi, sonrasında da kahve ağacı olur.

Bu ağaçlardan elde edilen kahve meyvesi çoğu tropik iklim bölgesinde yılda bir kez toplanır, toplama işlemi tek seferde veya meyvenin olgunluk durumuna göre daha seçici şekilde birden fazla seferde gerçekleşir.

Meyve toplandıktan sonra kurutma, ayrıştırma gibi meyvenin içini çekirdekten ayırmaya dair yöntemler kullanılarak çekirdek ayrıştırılır. Ayrıştırma işleminden sonra çekirdekler kurutulur ve kabuklarından ayrılır. Kabuklardan ayrılmış ve kurutulmuş olan kahve ihracat ile deniz aşırı yollanarak bir sonraki aşamaya geçer.

Kontrolleri ve Kavrulması

Üretime ulaşan kahve çekirdekleri uzman bir ekip ile birçok aşamada kontrol edilir. Kahvenin aroması bu aşamada büyük bir etkendir ki kalitesi bu noktada belli olmaya başlar. Kontrolleri tamamlanan çekirdekler o yoğun kahve yağı ve aromasının ortaya çıkacağı 280-300 arası bir derecede kavrulmaya başlar. Bu süreç sonrası ortaya kahverengi tondaki çekirdekler çıkar. Çekirdeklerin kavrulması sonrası hemen soğutulur ve böylelikle çekirdekler öğütülmeye hazır hale gelir.

Espressonun Bardakla Buluşması

Kontrolleri, kavrulması ve öğütülmesi sonrası kahveyi Espresso yapan esas nokta bu noktadır. Zira bu aşamada elimizde olan toz haline gelmiş kahvemizi Espresso olarak yudumlamaya hazır hale geliyor olacak. Öncelikle karar vermemiz gereken elimizde hazır olan öğütülmüş kahvemizi hangi ekipmanla yapıyor olacağımızdır. İtalyan Espresso’su bu konuda yıllar içinde ileri derecede uzmanlaşmış ve Espresso için bilirkişi niteliği kazanmıştır. Zamanla gelişen bu bilgi birikimi Espresso makinelerinin de doğuşunu beraberinde getiriyor dolaysıyla. Ancak ister İtalyan Espresso makinelerini ister manuel olarak gerçekleştirmeyi tercih edin, temel olan ve hem fikir kalınan hazırlama yöntemi yüksek sıcaklıktaki suyun aynı şekilde yüksek basınçla birlikteliğinin süzgeçten geçirilerek damıtılması şeklindedir. Bizim dikkat etmemiz gereken noktalardan birkaçı basıncın az olması kahvenin yeterince aromasını muhafaza etmesine müsaade etmeyeceği, suyun sıcaklığının dikkatlice ayarlanması ve mutlaka filtre yerine süzgeç kullanılması olacaktır. Zira Espresso’muzu Filtre kahveden ayıran nokta bu noktadır.

 

Bugün ki yazımızda sizlerle Espresso’nun çekirdek halinden, bazen “Espresso Shot” olarak, bazen bir “Espresso Pod” olarak, bazense sadece bir kupa sıcak Espresso olarak elimize ulaşan macerasını inceledik. Bu yazıyı yazarken aldığımız kadar umarız ki sizler de okurken keyif almışsınızdır. Çünkü biz de kahvenin yolcuğunu tekrar keşfettik ve tekrar gördük ki “Kahve, bilhassa Espresso, sadece bir içecek değil bir kültür ve sanat kervanıdır.” Sağlıcakla kalın ve hayatınızdan kahveyi eksik etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir