Espresso ve Kahve Çekirdeği

Tüm Kahve Türleri Aslında Sadece 2 Çeşit

Kahve Çekirdeği

Gün içerisinde sıkça tükettiğimiz içeceklerden biri olan kahve, verdiği enerji, sunduğu çeşitli tatlar, koku, lezzet ve aroması ile hepimizi cezbetmiş durumda. Her gün içtiğimiz birçok farklı kahve çeşidi ve farklı tatlara rağmen içtiğimiz tüm kahveleri aslında sadece 2 tür kahve çekirdeğinden oluşuyor: Robusta ve Arabica.

Kahvenin kalitesini etkileyen birçok unsur bulunsa da bunlardan en önemlisi kahve çekirdeğinin türüdür. Bugün dünyanın birçok farklı bölgelerinde yetiştirilen kahve çekirdekleri, yetiştikleri ülke, iklim ve toprağa göre farklılık gösteriyor. Güney ve Orta Amerika, Afrika başta olmak üzere Karayipler ve Asya’da 80 farklı ülkede geniş bir coğrafyada yetiştiriliyor olsa da aslında tüm kahve türleri Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerinden üretiliyor.

Şimdi gelin bu kahve çekirdeklerini yakından inceleyelim.

ARABİCA MI? ROBUSTA MI? 

En yüksek oranda üretilen Arabica çekirdeği, tüm dünyadaki kahve çekirdeklerinin yaklaşık %70’ini oluşturuyor. Aroması daha tatlı ve yumuşak olan Arabica’nın asidite oranı yüksektir. Arabica kahve çekirdeğinin en belirgin özelliği ise hassas olmasıdır. Yetiştiği topraklarda bulunan meyvelerin ve baharatların aromalarından kolayca etkilenmektedir. Bu nedenle farklı bölgelerde yetişen kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahveler, birbirinden farklı koku ve tatlara sahiptir.

Robusta ise yetiştirilmesi daha kolay olan kahve çekirdeğidir, ancak Arabica’ya göre daha güçlü bir tadı olup, kafein oranı yüksektir. Robusta kahve çekirdeklerinin en belirgin ve Arabica’dan ayrılan özelliği ise her koşulda dayanıklı olabilmeleridir. Bu yüzden Robusta, daha çok espresso ve hazır kahveler için tercih edilmektedir. Kahveye eklenen süt, şeker ya buz gibi ek ürünlere Robusta’nın lezzeti ve aroması tüm bu değişikliklere karşı dirençlidir.

Kahvenin lezzetini ve aromasını farklı kılan özellikler ise kavrulma ve demleme derecesidir.

LUGANO KAHVE ÇEKİRDEKLERİ

Lugano Caffe olarak, farklı yörelerden özenle topladığımız kahve çekirdeklerini özel bir yöntemle karıştırarak sizi her içimde benzersiz yolculuğa sürükleyen ve dünya çapında tercih edilen orijinal İtalyan kahve ve espressoları sunuyoruz. Maksimum lezzet ve aromayı yakalayabilmeniz adına tüm kahvelerimizi özenle ve dengeli olarak harmanlıyoruz. Bu doğrultuda siz değerli müşterilerimize daima kaliteli ve orijinal kahve çekirdekleri sunmayı amaçlıyoruz.

Dünyaca ünlü kahve çekirdeklerinden en gözde olan Robusta ve Arabica kahve çekirdeklerini ve bu çekirdeklerin mükemmel bir karışımı olan Classic, Strong gibi kahve çekirdeklerinin kolayca teslimatını sağlıyoruz. Kaliteli kahve çekirdeği üreticisi olarak kuruluş tarihimizden buyana müşteri memnuniyeti doğrultusunda hareket ediyoruz.

Birbirinden leziz kahve ve espresso çekirdeklerimize göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir