Espresso ve Kahve Çekirdeği

Espresso Çekirdeklerinin En iyi Menşe Kaynakları

KahveMenşesi

Dünyanın en popüler içeceklerinden biri olan espressonun lezzeti, çekirdeğinin yetiştirildiği bölgelere göre farklılık gösterebilir. Bu bloğumuzda, espresso çekirdeklerinin en fazla yetiştirildiği bölgelere ve yetiştirilen bölgenin özelliklerine yer veriyoruz.

Espresso tüm dünyada sıkça tüketilen ve diğer kahve türlerinin de ana ögelerinden biri olan bir içecektir. Çok farklı şekillerde ve farklı malzemelerle tüketilmektedir. Bazı insanlar sade içmeyi tercih ederken, diğerleri daha keyifli hale getirmek için süt veya şeker ekler.

ESPRESSONUN POPÜLERLİĞİ

Espressonun nasıl bu kadar popüler olduğu net olarak belli değil. Bazıları, popülerliğinin, 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’ndan Avrupa’ya tanıtılan Türk kahvesine benzerliğinden kaynaklanmış olabileceğini söylüyor. Diğerleri, espressonun popülaritesinin, 19. yüzyılda Afrika ve Asya’daki Fransız kolonilerinden Avrupa’ya tanıtılan bir Fransız presiyle demlenen kahveye benzerliğinden kaynaklanmış olabileceğini söylüyor. Sebep ne olursa olsun, espresso bugün Amerika’nın en sevilen içeceklerinden biri haline gelmiştir.

Bu içeceğin popülaritesi her yıl artmasının birçok nedeni var. Bunlardan biri de sağlığa pek çok faydasının olmasıdır. Zihinsel netlik, kilo kaybı ve enerji seviyelerine yardımcı olur.

Pek çok insan sabah işe gitmeden önce bir bardak içmeyi sever çünkü bu onların ruh halini iyileştirir ve onlara günlerini yorgun veya sıkılmadan geçirmek için ihtiyaç duydukları enerjiyi verir.

EN İYİ ESPRESSO ÇEKİRDEĞİ ÜRETİLEN 5 ÜLKE

En kaliteli çekirdekler, iyi bir gelişim sergileyebilmeleri için doğrudan güneş ışığına, mükemmel iklime ve zengin toprağa ihtiyaç duyan yüksek rakımlarda yetiştirilir. Kahve çekirdeğinin de çok fazla güneşe ve yağmura maruz kalan bölgeler de verimli şekilde yetiştirilir.

Kahve ve espresso çekirdeklerinin yetiştirildiği altı ana bölge vardır: Brezilya, Kolombiya, Meksika, Hindistan, İtalya, Endonezya ve Vietnam.

Espresso çekirdekleri Kolombiya’da önemli bir mahsuldür, bu nedenle Güney Amerika’daki en güçlü kahve pazarına sahiptir. Bu bölgede Kolombiya aşırı engebeli dağlık arazilerinden dolayı kahve üreticisi olarak özel bir yere sahiptir. Kolombiya kahvesi küçük aile çiftliklerinde ve çetin koşullarda yetiştirildiği için değerli ve aranan kahvelerde yer almakta. “Colombian Supremo” Kolombiya’da üretilen kahveler arasında en kaliteli ve değerli olanıdır.

Öte yandan, Brezilya 500 yılı aşkın süredir kahve üretiyor ve şu anda dünyanın en büyük kahve üreticisi konumunda. Brezilya büyüyen kahve bitkileri için verimli topraklar sağlayan çok sayıda yağmur ormanına sahiptir. Ülke ayrıca tüm yıl boyunca sıcak ve nemli olduğu için bu bitkileri yetiştirmek için harika bir iklime sahiptir.

Hindistan, dünyadaki kahve çekirdeklerinin yaklaşık %2’sini üretiyor ancak diğer ülkeler kadar popüler değiller çünkü çok yağış almıyorlar, bu yüzden toprakları o kadar verimli değil.

İtalya, dünyanın en iyi kahve çekirdeği üreticilerinden biridir. Aynı zamanda espressonun merkezi konumdadır. Ancak Brezilya, Kolombiya ve yüksek kaliteli espresso çekirdekleri üreten dünya çapındaki diğer ülkeler de kendine özgü lezzetleri olan önemli bir üreticilerdir.

ESPRESSO KAHVE ÇEKİRDEKLERİNİ TOPLAMAK İÇİN EN İYİ YER

Kahve, dünyada en çok ticareti yapılan değerlerden biridir. Küresel kahve ticareti yılda 100 milyar doların üzerinde ve tüm dünyada hızla büyümektedir. Peki bir ülkeyi kahve çekirdekleri yetiştirmek için iyi yapan nedir?

Espresso çekirdekleri tüm dünyada yetiştirilmektedir, ancak bazı ülkeler espresso üretimi için diğerlerinden daha uygundur. Espresso çekirdeklerinin nerede yetiştirileceğini belirleme kriterleri, bölgenin iklimi, rakımı ve toprak kalitesi içerir. Bu üç faktör bitkinin ne kadar iyi büyüyebileceğine katkıda bulunur.

Kahve çekirdeklerini yetiştirmek için verimli toprak ve bol yağmurlu, sıcak ve nemli bir iklime ihtiyaç var.

Espreso çekirdeklerinden olan Arabica, zengin topraklarda yüksek irtifalarda en iyi şekilde büyürken, Robusta çekirdekleri ise daha yüksek bir sıcaklığı tercih eder ve daha düşük zeminlerde gelişebilir.

Espresso çekirdeklerinin yetiştirildiği bölge topraklarına çıktığımız yolculukta ilk durağımız Orta ve Güney Amerika’dan son durağımız Afrika’ya kadar verimli toprakları inceliyoruz. Dünya ticaretinin merkezlerinden biri olan bu piyasanın en çok hareketlendiği önemli noktaları sizlerle buluşturuyoruz.

Brezilya

150 yılı aşkın süredir dünyanın en büyük kahve çekirdeği üreticisi olan Brezilya, bugün de kahve piyasasının yaklaşık üçte birine hitap ediyor.

Kahve yetiştiriciliği Brezilya’ya ilk kez 1727’de iki Fransız keşişin Arabica çekirdeklerini Etiyopya dağlarından Rio de Janeiro’ya getirmesiyle Brezilya’ya tanıtıldı. Kahve çekirdeklerinin ticari olarak üretimi, Rio de Janerio’ya yakın olan Paraiba Nehri çevresinde başladı. Orta Amerika’da gelişen daha küçük kahve çiftliklerinin aksine, Brezilya’nın ilk ticari çiftlikleri oldukça geniş alanlara yayıldı.

Ülkede ön plana çıkan ana kahve bölgeleri Bahia, Chapada Diamantina, Cerrado, Minas Gerias, Sao Paolo tarlalarıdır.

Kolombiya

Kolombiya, dağlık bölgeleri ve verimli toprağı ile iyi derecede yetiştirme koşullarına sahip coğrafyası sayesinde espresso çekirdeklerinin kolayca yetiştirilmesini sağlıyor. Kolombiya’da birden fazla yetiştirme alanı ve etkileyici eşitlilikte kahveler üretilir. Cauca, Tolima, Huila, Valle Del Cauca, Quindio bu bölgelerden sadece bir kaçıdır.

Endonezya

Endonezya’daki Sumatra,Java ve Sulawesi adalarında yetişen kahveler kendilerine özgü has topraksı tadı, zengin aroması ve güçlü gövdesi ile önemli olan kahve çekirdeklerindendir.

Günümüzde artık değerli kahve çekirdeklerine ulaşmanız için uzak ve zahmetli yerlere gitmenize gerek yok. Özel ve değerli kahve çekirdekleri günümüz teknoloji ile size sadece bir tuş kadar uzakta.

Mesela şimdi espressonuzu İtalyanlar gibi içmek için, hemen orijinal ve leziz espresso çekirdeklerini web sitemizden sipariş verin ve anın tadını çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir