Her Gün Kahve

Kahve Peelingi

Kahve Peelingi

Kahve’ye dair çıktığımız yolculukta bugün sizlerle biraz daha farklı bir rotaya sapacağız ve kahvemizi içmekten ziyade içtikten sonrasından bahsediyor olacağız.

Nedir Bu Kahve Peelingi?

Kahve peelingi, normal zamanda yüzümüze özellikle siyah noktalar için uyguladığımız temizleyici ve canlandırıcı nitelikteki kremlerin işlevine sahip. Ancak peeling uygulamak için birçok yöntem ve malzeme olmasının yanında, kahve peelingi de kendine has özellikleri ile diğer benzer ürünlerden ayrılıyor.

Hangi Özelliklerden Bahsediyoruz?

Öncelikle isminden de tahmin edebileceğimiz üzere bu peeling’in ana maddesi kahve ve dolayısıyla kafein. Peki bu neden önemli? Çünkü kafein cilde canlılık verme ve yenileme özelliğine sahip. Buna ek olarak cildi gençleştiriyor, yenilediği için kırışıklık selülit gibi rahatsızlıklara da faydası olduğu söyleniyor. Ayrıca daha birçok özelliği var ancak bunlara değineceğiz. Lakin şunu unutmamamız lazım, cildimize “kahve telvesini peeling bulduğumuzu düşünerek yapıştırmak” yarardan çok tahriş edici bir zarar verecektir.

Kahve Peelingi Nasıl Yapılır?

En son cümlede belirttiğimiz üzere saf haliyle kahveyi cildimize temasa sokmuyoruz, onu başka sıvılarla karıştırarak uyguluyoruz. Peki hangi sıvılar bunlar? Bu tamamen sizlere kalmış durumda, zira kimisi zeytinyağı ile denemiş ve olumlu neticeler almış iken bal ile yapılan bir karışım hali hazırda büyük bir kitlece uygulanıyor. Ama genel olarak olay şu ki 2 malzeme ile yapılıyor ve genel uygulamalar bire bir oranında koyularak hazırlandığı şeklinde. Örneğin hindistan cevizi yağıyla yapılan peeling’den bahsedelim. Yapılışında iki ile üç kaşık hindistan cevizi yağına yine aynı miktar kahve koyularak pürüzsüz bir karışım elde edilmesi hedefleniyor. Diğer uygulamalar da ortalama bu şekilde oranlanıyor. Ancak kullandığımız malzemeye ve cildimize göre değişiklik gösterebileceğini de göz önünde bulundurmalıyız bundan dolayı mutlaka bu uygulamadan önce bir cilt rahatsızlığının önüne geçmek için doktorumuzla irtibata geçmekte ve kullanacağımız malzemeye dair tarifi iyice araştırmakta fayda var. Daha sonrasında cilt tipine göre genelde yağlı ciltler için haftada, kuru ciltler için on beş günde bir uygulama ön görülüyor. Sonuç olaraksa ölü derilerden kurtulmuş, gençleşmiş, siyah noktalarından arınmış sivilceleri azalmış, kan dolaşımı hızlanmış ve sıkılaşmış bir cilde sahip olmaya yardımcı olduğunu gözlemliyoruz.

Kahvenin hayatımızdaki yerinin sadece yanı başımızdaki kupanın içinde bitmediğini bir kez daha gördüğümüz araştırmamıza dair yazımızı okuyarak bizlere eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz. Umarız ki bu yazı bizler için olduğu kadar sizler için de aydınlatıcı nitelikte olmuştur. Biz araştırırken çok hayran kaldık ve bir sonraki yazımızla sizler ile birlikte olana kadar Kahve Peeling’i uygulamak için malzemelerimizi toplamaya başladık bile. Kahve ile geçirdiğimiz bir diğer günde tekrar birlikte olmak üzere, kendinize iyi bakın ve kahve hayatınızdan eksik olmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir