E.S.E Espresso Pod

Espresso Bazli İçecekler İçin Yol Haritasi

Espresso; Cappucino; Mocha

Merhabalar, bugün ki yazımızda Espresso dünyasını biraz daha inceledik ve sizlerle Espresso ile yapılan içeceklerden bahsediyor olacağız. Bir Espresso Shot kendiliğinden bir güzellikse de bazen tanıdık ama farklı tatlar aradığımız olabilir, işte bu yazımızda sizleri bu tatlarla buluşturuyoruz.

  1. Espresso’nun Çeşitleri Nelerdir?

Espresso’nun kendine has tadını krema, köpük, şurup gibi farklı içeriklerle birleştirerek yeni ve daha farklı tatlar elde edilebilmektedir. Öncelikle sizlere bu farklı kahve çeşitlerinin en popüler olanlarını belirtiyor olacağız sonrasında da kısaca onların hazırlanışlarından bahsedeceğiz. Bahsettiğimiz kahve çeşitleri sırasıyla; Americano, Cappucino, Latte, Mocha, Flat White, Macchiato, Affogato, Frappe ve RAF.

  1. Americano

Americano, kahve fincanına önce çoğunlukla sıcak suyla doldurulması ve sonra üzerine Espresso’nun eklenmesiyle yumuşak seyreltilmiş bir içim sunuyor.

  1. Cappucino

Cappucino, kupaya bir shot Espresso konulması sonrası üzerine süt ve süt köpüğü eklenmesiyle oluşur. En iyi tat ve görüntü, sütün yağlı olması ve köpüğün de bardağın dışına taşmaması ile elde edilir.

  1. Latte

Latte, yapım olarak Cappucino’ya çok benzer bir şekilde hazırlanıyor. Bir shot Espresso üzerine süt eklenerek yapılır. Fincanları 150ml civarında bir kapasitededir. Ancak Cappucino ile arasındaki en büyük fark üzerinde süt köpüğü olmaması, öyle ki üzerinde süt köpüğünün olması baristanın kahveyi hatalı yaptığını gösterir.

  1. Mocha

Mocha, bir Latte türevi olarak düşünülebilir. Aynı Latte gibi Espresso üzerine süt eklenerek yapılır ancak bir miktar eritilmiş bitter çikolata eklenerek hazırlanır. Ancak kullanılan çikolata çeşitlilik gösterir yerine göre.

  1. Flat White

Flat White, Macchiato’dan büyük ve Latte’den daha küçük bir porsiyonlu yapılır, hazırlanırken bir veya iki shot Espresso üzerine ince tabaka köpük ve süt koyulur.

  1. Macchiato

Macchiato, sütün köpürtülerek krema haline getirilmesi sonrası elde edilen süt köpüğünün Espresso’nun üzerine konulması ile hazırlanır. Burada püf nokta sütün sıcak veya soğuk yapılmasıdır.

  1. Affogato

Affogato, bir miktar vanilyalı (tercihe göre değişebilir) dondurmanın üzerine Espresso eklenerek hazırlanır. 120-150ml’lik kaplarda sunulur.

  1. Frappe

Frappe, hazırlanış olarak Espresso, süt, şeker ve buz kullanılır. Espresso üzerine buz ve süt eklenir. Süt eklendikten sonra karıştırılır ve köpük halinde yoğun bir kıvama gelmesi sağlanır.

  1. RAF

RAF, alkollü bir içecek (Vodka ve Şarap gibi) üzerine Espresso ve süt köpüğünün eklenmesi ile hazırlanır. Yoğun ve gövdemsi bir tat veren bir içecektir.

 

Bunlar ile birlikte Espresso çeşitlerimizi sıralamayı bitirmiş oluyoruz. Espresso’nuz sıcak ya da soğuk, buzlu ya da RAF gibi olabilir önemli olan o an sizin için olanın o olmasıdır. Unutmayın ki herkesin tercihi ve zevki farklıdır. Ama sonunda hepsi zevkle ve keyifle içtiğimiz kahvedir. Peki sizin için olan hangisi? Siz bunu düşünürken ve yazımızı sonlandırırken dileriz ki kahve hayatınızdan hiç eksik olmasın ve sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir